Raksti un publikācijas


Iestājoties pavasarim, jāveic pirmie zāliena kopšanas darbi. Viens no svarīgākajiem un darbietilpīgākajiem darbiem ir zāliena vertikulēšana. Pavasarī zāliena kopšanas darbiem jāpievērš īpaša uzmanība. Ja pareizi veiksiet zāliena kopšanu, nodrošināsiet sev glītu un veselīgu mauriņu visas sezonas garumā.

•    Vertikulēšana

Zāliena vertikulēšana ir augsnes virskārtas retināšana, kā arī zāliena zelmeņa iztīrīšana no atmirušās, nopļautās zāles, sūnas, skujām, lapām. Vertikulējot arī tiek izrautas daļa no platlapju nezālēm. Pēc vertikulēšanas zāliena sakņu sistēmai tiek uzlabota skābekļa piekļuve un ūdens apgāde, kā arī barības vielu nokļūšana. Zāliens būs noturīgāks pret slimībām un kaitēkļiem.
Ar vertikulēšanu var atdzīvināt vecus, nekoptus zālienus, kā arī uzturēt kvalitāti un veselīgumu labi koptos zālienos. Gadījumos, kad zāliens iesēts par biezu, vertikulēšana palīdzēs ātrāk atjaunot optimālo zāliena blīvumu.

•    Kad jāveic zāliena vertikulēšana?

Pavasarī  pēc sniega nokušanas un augsnes virskārtas nožūšanas. Parasti tas ir sākot no aprīļa līdz maija beigām. Ja ir nepieciešams to veikt arī rudenī, tad jāvadās, lai pēc vertikulēšanas zāliens līdz salnām vēl pagūst atjaunoties, nostiprināties. Mitrās vietās un vietās, kur augsne stipri sablīvējusies, zāliena vertikulēšanu veic katru gadu. Normālos augšanas apstākļos to jāveic ik pēc 2- 4 gadiem.

•    Izmantojamā tehnika

Izmanto speciālus vertikulierus, kas irdina augsni aptuveni 4 cm dziļumā, netraumējot velēnu. Tas veic irdināšanu vienmērīgi visā platībā. Pēc zāliena vertikulēšanas ar grābekli jāsavāc  izkasītā zāle, zari, saknes. Labi noderēs lapu grābeklis ar cietiem zariem vai parastais grābeklis.

•    Kā pareizi vertikulēt?

Zāliens jāvertikulē divos virzienos. Vispirms iziet vienā virzienā, tad savāc izkasīto zāli. Tad iet vēlreiz – krusteniski, atkal savācot visu izkasīto. Ja nepieciešams, procedūru var atkārtot, kamēr zāliena zelmenis ir tīrs.
Vertikulējot jāseko, lai katra nākamā izietā sleja pārklājas ar iepriekšējo.
Pēc izkasīšanas ar vertikulieri jāsavāc viss liekais – vecā kūla, zari, saknes. To jāizved vai nu uz komposta kaudzi vai kādu citu vietu ārpus zāliena.
Ja nepieciešams, jāveic zāliena piesēšana, vietās kur ir izveidojušies tukši laukumi.
Pēc visām veiktajām darbībām zāliens jānomēslo ar ātrās iedarbības mēslojumu, kas satur slāpekli (pavasara mēslojums).


Veiksmi darbos!
SIA “Gartens” darbu vadītājs Juris Pučurs

Vertikulieris ir pieejams SIA “Gartens” dārza tehnikas nomā -  ar savācējgrozu vai bez. Par iespējām iznomāt, sazinieties ar nomas vadītāju (mob. 26497336, e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu )
Ja nav prasmju vai vēlēšanās to darīt pašiem – piedāvājam arī zāliena sakopšanas pakalpojumus.

Nu jau, kad nojaušama sala un aukstā laika atkāpšanās, pārņem patīkama sajūta, ka tūlīt, tūlīt varēs sākt kārtīgi rosīties pa dārzu.
Lūk, daži ieteikumi, kā uzfrišināt un pamodināt dārzu:
•    Ja ir noslinkots rudenī, tad pavasarī gan nogrieziet vecās, nopuvušās, pērnā gada ziemciešu lapas.
•    Atbrīvojat pa ziemu piesegtos augus (rozes, rododendrus, bukšus). Noņemiet skujas, džutas audumus utt. Izlīdziniet pie sakņu kakliem izveidotos mulčas vaļņus, kas pasargāja augus no sala. Izgrieziett nosalušos, sausos rožu zarus.
•    Izgrābiet dobes, kurās noteikti ir pa ziemu, vēju piepūstas lapas un zari. To pašu darbību veiciet arī zālienā.


•    Zālienu būtu ieteicams vertikulēt. Vertikulēšana ir zāiena velēnas sagraizīšana 4 cm dziļumā, tādējādi veicinot gaisa apmaiņu, jauno saknīšu veidošanos, labāku ūdens uzsūkšanos. Pēc vertikulēšanas zālienu kārtīgi jānogrābj, savācot vecās, atmirušās augu daļas.Pēc nogrābšanas jūs varēsiet viegli ieraudzīt zālienā tās vietas, kur zālīte dažādu iemeslu dēļ ir izmirusi. Būs redzami tukši pleķi. Ņemiet grābekli, kārtīgi uzkasiet šos tukšos laukumus, izsējiet zāles sēklas un kārtīgi ierušiniet ar to pašu grābekli. Ja šīs vietas laistīsiet, ātrāk sasniegsiet vajadzīgo efektu.
•    Lai zāliens un augi spētu priecēt ar savu  sulīgo, veselīgo izskatu, tie jānodrošina ar barības vielām. Tirdzniecības vietās pieejams plašs sortiments minerālmēslu, kuri paredzēti gan zāliena, gan dažādu augu mēslošanai. Jāatceras, ka pavasarī zālei visvairāk nepieciešams slāpeklis (N). Tas veicina skaista, intensīvi zaļa zelmeņa veidošanos. Minerālmēsli jāuzkaisa vienmērīgi, ja nē, uz pāris nedēļām zālē var būt redzamas gaišākas  zonas, kur nebūsiet uzkaisījuši. Ja neesat pārliecināti, ka spēsiet kvalitatīvi uzkaisīt, tad labāk šo darbu uzticiet SIA Gartens strādājošiem profesionāļiem. Augus samēslo, pirms svaigas mulčas uzklāšanas, ar konkrētiem augiem paredzētiem minerālmēsliem. Ja nav paredzēts mulčēt, tad jānorauš esošā mulča sakņu zonā, jāuzkaisa minerālmēsli (nedrīkst bērt uz auga) un jāuzrauš atpakaļ mulča. Tādējādi augs pilnvērtīgāk  izmantos visus barības elementus. Pēc minerālmēslu uzkaisīšanas, augi un zāliens jāsalej.
•    Kad veiktas visas iepriekšminētās darbības, atjaunojiet apdobes un mulču. Mulča slānim jābūt 5-7 cm.
Visi šie darbi dārzā var prasīt ne mazums laika un pūļu, tādēļ, ja neesat pārliecināti, vai jums pietiks spēka un uzņēmības paveikt to pašiem, iesakām griezties pie mums – “Gartens” profesionāļiem.

 

SIA "Gartens" darbu vadītāja Dzintra Drozdecka

Apstādījumu kopšana un ierīkošana

copyright © Gartens.lv | S.P.Q.R.
SIA PC.Green