Raksti un publikācijas

Skaistas, viendabīgas robežlīnijas iespējams veidot gan stādījumiem, gan zālienam. Sakoptības iespaidu dārzā veido dažādi elementi – nopļauts zāliens, izravētas dobes, veidoti kokaugi un tamlīdzīgi, bet ir viens samērā vienkāršs apstādījumu uzlabošanas veids – apdobju veidošana.

Augu stādījumu atdalīšana

Pirmajā un otrajā gadā ierīkotas dobju apdobes jāatdur regulāri – vismaz reizi 3 mēnešos. Svaigi ierīkotu stādījumu robežlīnija mēdz izšķobīties. Par apdobju veidošanu nevajag aizmirst arī vēlākos gados. Un ļoti iespējams vērtīgi gadu no gada apdobi paplašināt, pielāgojot to pieaugošajam augu izmēram. Ja stādījumi mulčēti, atrakto dobes malu papildina ar atbilstoša materiāla un frakcijas mulču.

Zāliena atdalīšana no segumiem

Zālienam, kā lielākajai daļai augu, ir tendence izplesties savā apmērā. Šāda izplatīšanās var manīt iecerēto dārza labiekārtojuma efektu. Tīru formu atgūšanai un uzturēšanai regulāri veicama zāliena atduršana. Labam vizuālajam efektam tā veicama līdz 4cm platā joslā.

Regulāru, taisnu formu atduršanas laikā ieteicams izmantot nostieptu auklu, pēc kuras vadīties kopšanas procesā.

Apstādījumu kopšanas darbus iespējams veikt pašiem, vai pieaicināt profesionāļu komandu, kas to izdarīs efektīvi.

Sīkākai informācijai sazinieties ar “Gartens" komandu

 

Oktobris ir mēnesis, kas iezīmē ne tikai vasaras beigas, bet arī jaunu posmu augu dzīvē. Tas nozīmē, ka šobrīd ir īstais brīdis, lai veiktu rudens darbus gan piemājas dārzos, gan pilsētu un publiskajos stādījumos, arī zālienos.

Viens no aktuālakajiem rudens darbiem ir dažādu augu stādīšana un pārstādīšana. Augsne, pateicoties rudens lietavām, ir uzkrājusi pietiekami lielu mitrumu un gaisa vidējā temperatūra joprojām ir salīdzinoši silta. Tas nozīmē, ka gan no jauna stādāmie augi, gan pārstādāmie, veiksmīgi veidos jaunas saknes un, kā saka tautā, labi ieaugsies. Rudenī ir ļoti labs laiks stādīt arī augļu kokus, ogu krūmus un pat tādu dārza karalieni kā rozi.
Tāpat vēl veicama sīpolpuķu stādīšana. Tās būs pirmās, kas pēc ziemas jau agrā pavasarī priecēs jebkura dārza īpašnieku.
Kā nākamo aktuālo rudens darbu varam minēt krūmu un daudzgadīgo augu apgriešanu un formēšanu. Krūmiem ieteicams apgriezt ne vairāk kā vienu ceturto daļu no auga lieluma. Daudzgadīgajām puķēm būtu jānovāc atmirušās auga daļas, lapas un stublāji. Dzīvžogus un krūmu grupas būtu jāattīra no vecajām lapām. Tās vajadzētu sagrābt un nogādāt uz komposta kaudzi vai aizvest no dārza.

Lapu grābšana un dārza attīrīšana no zariem un citām augu daļām būtu jāveic visā dārza teritorijā. Tas palīdzēs izvairīties no dažādu augu slimību izplatības un padarīs dārzu glītāku.

Veiciet arī rožu un citu mazāk salizturīgu augu nosegšanu, lai tie ziemā neizsaltu. Atkarībā no nosedzamajiem augiem, to var darīt ar skujām, ar kūdru vai ar kādiem citiem sedzējmateriāliem. Ar augu nosegšanu nedrīkst steigties un nedīgst arī nokavēt. Pasteidzoties var gadīties, ka augiem būs pārāk silts, tie var izsust vai sākt no jauna atcerēties par vasaru, bet nokavējot tie var paspēt nosalt pirms būsiet veikuši viņu aizsardzības pasākumus.

Īpaša uzmanība jāpievērš zālienam. Šķietami vēsais laiks liek domāt, ka galvenie zālieni darbi beigušies, tomēr zāliens ir jāsagatavo ziemai. Būtu ieteicams vēl novembra sākumā veikt pēdējo zāliena pļaušanu. Rūpīgi izgrābiet zālienu, lai tajā nepaliek dažādas augu daļas (lapas, veca zāle, skujas, u.t.t.) Paaugstināta mitruma apstākļos šīs organiskās augu daļas sāk pūt un tajās vietās zāliens var iznīkt. Atstājot pārāk daudz lapas, zāliens tiek nevajadzīgi noēnots, tas neventilējas un mitros apstākļos veicina zāliena iznīkšanu.
Veiciet zāliena rudens mēslošanu. Mēslojumam ir jābūt ar pazeminātu slāpekļa saturu un augstu kālija saturu. Kālijs veicina zāliena noturību ziemas apstākļos, tas nostiprina to.

Laistīšanas sistēmas sakopšana, sagatavošana ziemai: Neatkarīgi no tā vai Jums ir automātiskā laistīšana vai vienkārši ūdens laistīšanas šļūtenes, tās pirms sala būtu jāiztukšo no ūdens, jānotīra, sūkņi jāsagatavo ziemai utt.

Atcerieties, ja rudenī savu dārzu lolosiet, tad viņš Jūs patīkami pārsteigs pavasarī!

Ja nespējat laika trūkuma dēļ vai nepietiek iemaņas un zināšanas kādu darbu veikšanai, tad droši jautājiet speciālistiem. Arī SIA “Gartens” dārznieku komanda neatteiksies sakopt Jūsu dārzu, kā arī sniegs visa veida konsultācijas dārza sagatavošanai ziemai.

copyright © Gartens.lv | S.P.Q.R.
SIA PC.Green