Viengadīgās puķes – krāsains akcents Jūsu dārzā.

Vispārējie ieteikumi Regulāri ravē un irdina augsni starp augiem – jo parasti viengadīgo puķu stādījumus nemulčē.

Regulāri jāizgriež noziedējušie ziedi – tas nodrošinās ievērojami ilgstošāku un krāšņāku ziedēšanu (īpašu uzmanību jāpievērš traukos augošajām puķēm).

Vairākums viengadīgo puķu audzējamas augsnē ar reakciju pH 6,5 – 7 .

Literatūrā tiek minēts, ka viengadīgās puķes nemīl, ka tās ik gadu sēj vai stāda vienā un tajā pašā vietā.

1. Laistīšana.

Viengadīgajām puķēm ir sekla sakņu sistēma, tāpēc tās ir jūtīgas karstos, sausos periodos. Nepieciešama regulāra un pamatīga laistīšana – pēc iespējas dziļāk samitrinot augsni. Laistīt reti, bet bagātīgi.

Jācenšas nerasināt ziedus (īpaši – agerātiem, petūnijām, lobēlijām, lielziedu samtenēm – strauji mazināsies ziedu dekorativitāte).

2. Mēslošana.

Daudzas viengadīgās puķes, veidojot bagātīgu lapojumu un krāšņus ziedus, patērē daudz barības vielu. Nepieciešama regulāra papildmēslošana, to var veikt dažādos veidos (atkarībā no izvēlētā mēslošanas līdzekļa):

 • 2 – 3 reizes sezonā ar 0,1 % kompleksā mēslojuma šķīdumu,

 • iestrādā augsnē lēni šķīstošus minerālmēslus (pirms stādīšanas),

 • mēslo reizi nedēļā ar speciālajiem mēslošanas līdzekļiem.

3. Augu aizsardzība.

Tāpat kā citiem dārza augiem, arī viengadīgajām puķēm ir savi kaitēkļi un slimības, kas īpaši postoši ir sausās, karstās vasarās un nepareizi vai neprecīzi mēslotiem augiem.

Agerātiem – sarkanā tīklērce;

Lauvmutītēm – rūsa;

Asterēm – sakņu kakliņu puve, vīte, lapu gaišplankumainība, dzeltēšana;

Kresēm – laputis, kāpostu balteņa kāpuri.

Augu aizsardzības līdzekļi (3. reģistrācijas klases – var iegādāties jebkurš):

Decis– insekticīds sūcējkaitēkļu un lapgraužu apkarošanai; izsmidzina kaitēkļiem parādoties.
Maksimālais apstrāžu skaits sezonā- 2.

Fundazols– fungicīds miltrasas, pelēkās puves, iedegu, plankumainības, fuzariozes apkarošanai. Krāšņumaugu stādījumus apsmidzina 2 reizes sezonā pēc prognozes vai parādoties pirmajām slimības pazīmēm.

Tiovits– miltrasas un tīklērču apkarošanai. Stādījumus apsmidzina līdz pat 3 reizēm sezonā, parādoties pirmajām pazīmēm.

4. Īpatnības audzējot traukos.

 • Jābūt labi sagatavotam substrātam – irdens, atbilstoša augsnes reakcija, mitrumu saistošs Þ irdena augsne + kūdra + drenāža + speciālās granulas mitruma uzturēšanai;

 • Traukos parasti izstāda jau ziedošus vai vismaz pumpuros esošus augus;

 • Stādījumus puķu traukos vēlams veidot laikā, kad iestājies pastāvīgs siltums – pilnībā beigušās salnas, t.i., apmēram aprīļa beigās – maijā (var puķu traukus izlikt ārā arī ātrāk, taču tad būs jārūpējas par to piesegšanu uz nakti, lai pasargātu no salnām);

 • Mazus puķu traukus lielākoties stāda uz vietas, savukārt lielas puķu kompozīcijas (puķu piramīdas, torņus, bumbas, puķu kompozīcijas lielos traukos u.c.) pārsvarā jau iepriekš sastāda un saaudzē siltumnīcā un izvieto, kad tās jau pilnībā sasniegušas savu dekorativitāti;

 • Mēslošanai jābūt regulārai, atbilstošai augu prasībām un sabalansētai – visam nepieciešamajam ir jābūt konteinerā (bet jāuzmanās no pārmēslošanas – trauks ir noslēgta vide - tajā paliks praktiski viss iedotais mēslojums, atšķirībā no dobes, kurā daļa mēslojuma vienkārši ieskalojas augsnes dziļākajos slāņos);

 • Uzmanīgi ar laistīšanu – pārmērīgs mitrums var veicināt slimību attīstību (īpaši, ja izvēlētajam traukam nav ūdens noteces caurumiņu vai tie ir ļoti mazi);

 • Noteikti jāizgriež noziedējušie ziedi – puķu kompozīcija ilgāk saglabās savu dekorativitāti;

 • Jāņem vērā, ka var būt nepieciešama augu maiņa traukos – augs var kaut kādu iemeslu dēļ aiziet bojā vai zaudēt savu dekorativitāti – lai saglabātu kompozīcijas vizuālo kvalitāti, tas ir jānomaina.

 

Autors: Gartens profesionālā komanda

copyright © Gartens.lv | S.P.Q.R.
SIA PC.Green