Zāliena ierīkošana

Mēdz teikt, ka zāliens ir katras mājas vizītkarte. Vai tas tā ir, jālemj katram pašam, tomēr nevar noliegt zāliena lielo praktisko un estētisko nozīmi jebkurā ainavā – vai tā būtu piemājas teritorija, parks vai pilsētvide.

Ar ko sākt, lai ierīkotu zālienu?

Kā jebkurš dārza vai teritorijas elements , arī zāliena vieta ir jāieplāno. Nebūtu pareizi vadīties pēc principa, ka zāliens būs tur, kur paliks brīvas vietas no dobēm, ceļiem, ēkām. Kā zināms, zāliens var būt gan kā dekoratīvs elements, gan gluži praktisks (sporta spēlēm, atpūtai, pastaigām). Apzinoties, kādam nolūkam zāliens paredzēts ir iespējams izplānot tā platību un izvietojumu konkrētā teritorijā.

Tātad, pirmais darbs zāliena ierīkošanā, ir plānošana. Šo darbu katrs var veikt pats, bet, ja nav laika, vēlēšanās vai trūkst izdomas, tad vajadzētu piesaistīt ainavu plānošanas speciālistu, kas izzinot Jūsu vajadzības, izplānos vietu zālienam un arī pārējiem dārza un/vai teritorijas elementiem.
Kad plāni gatavi, jāizvērtē esošā augsne. Standarta situācijā, zālienam nepatiks ļoti smagas augsnes (māli, mālsmilts) un arī ļoti smilšainas.

Zālienu sēklu audzētāji ir parūpējušies, lai radītu dažādas zālienu šķirnes, kas pielāgojamas ļoti dažādiem un sūriem augšanas apstākļiem, tomēr vislabāk zālieni augs, ja augsne būs gana viegla, bet bagātā ar barības vielām, trūdvielām un, kuras skābums (pH) būs tuvu neitrālam. Ja konstatējat, ka esošā augsne nav pieņemama, tad jāveic neauglīgās augsnes novākšana un auglīgās augsnes pievešana.
Zālienam būtu nepieciešama vismaz 15-20 cm auglīgās augsnes kārta.
Ieteicams veikt augsnes analīzi, lai pārliecinātos par tās atbilstību paredzētajam mērķim. Tas maksās apmēram 8-15 LVL par vienu analīzi ar, ko pilnīgi pietiks, lai pārliecinātos par augsnes atbilstību piemājas teritorijas apzaļumošanai.

Augsnes sagatavošana

Neatkarīgi no tā vai augsne ir esošā vai tiek pievesta, pirms zāliena sējas tā attiecīgi jāsagatavo. Esošajā augsnē jāveic nezāļu iznīcināšana, augsne jāfrēzē, jālīdzina un jāblietē. Kā pareizi veikt šos darbus? Vajadzētu jautāt speciālistiem,. Jo arī šeit šķietami vienkāršas lietas var izrādīties grūti izpildāmas, ja nav attiecīgo iemaņu un zināšanu. Līdzīgi sagatavošanas darbi ir arī gadījumā, ja augsne pievesta, tikai tai papildus jāveic blietēšana kolīdz tā izkliedēta pa teritoriju, jo pretējā gadījumā tā sēdīsies vēlāk un zāliens būs sabojāts. Veicot augsnes līdzināšanu ir jāveido kritumi, kas vērsti prom no ēkām. Zeme jānoblietē līdz tādai pakāpei, kad ejot iegrime veidojas ne vairāk kā 1-2 cm. Tieši pirms sējas vēlams iestrādāt augsnē pamatmēslojumu. (iegādājams dārza preču veikalos). Uz iepakojuma parasti ir norādīts, kam mēslojums paredzēts un kādas ir nepieciešamās izsējas normas. Tomēr, ja augsnei ir veiktas analīzes, tad ieteicams aprēķināt mēslojuma veidu un daudzumu pamatojoties uz analīžu rezultātiem.

Zāliena sēšana

Tieši pirms sējas, augsni nedaudz uzirdina (līdz 1 cm) un sāk sēšanu. Ja nelielas platības, tad sēšanu var veikt ar rokām sekojot līdz paredzētajai izsējas normai, kas atkarīga no zāliena veida un šķirnes, bet standartā svārstās no 20-35 g/m2. Lielākām platībām ir iespējams izmantot rokas sējmašīnas, kas palīdzēs vienmērīgāk izsēt sēklas, bet pavisam lielām platībām (sākot no 5000 un vairāk m2) , ieteicams izmantot speciālas zālienu sējmašīnas. Lielās platībās ar rokām sēšanu kvalitatīvi var veikt tikai ļoti pieredzējis speciālists.

Kas jādara pēc zāliena iesēšanas?

Pēc zāliena iesēšanas jāveic sēklu iestrāde (ja sēts ar rokām, sējot ar tehniku, tas jau tiek veikts) un jāveic zāliena pievelšana ar speciālu šim nolūkam paredzētu rulli. Zālienam jau no pirmās dienas ir jānodrošina pietiekams mitrums, lai sēklas varētu kvalitatīvi un vienmērīgi sadīgt, kas nākotnē nodrošinās laba zāliena izveidošanos. Ja laika apstākļi ir nelabvēlīgi, tad zāliens jālaista. Atkarībā no diennakts temperatūras un klimatiskajiem apstākļiem, zāliens sadīgst 2-4 nedēļu laikā. Bet tas nenotiks, ja būsim pieļāvuši zāliena sēklu izkalšanu. Laistot jālaista tā, lai uz augsnes neveidojas peļķes, bet augsne saņem mitrumu līdz 2 cm dziļumā, t.i. tajā dziļumā, kurā atrodas sēklas. Ja zāliens sadīgs laicīgi, tas neļaus attīstīties nezālēm, kas turpmāk var ļoti kaitēt kvalitatīva zāliena izveidošanā. Kad zāliens jau sadīdzis, tas tāpat jānodrošina ar pietiekamu mitrumu, tikai tam augot jāpalielina dziļums līdz kādam jānokļūst mitrumam. Tas nepieciešams, lai zāliena saknes spētu piekļūt ūdenim un tajā esošajām barības vielām.

Ja nezāles sadīgst pirmās.

Ir divi veidu nezāles, viengadīgās un daudzgadīgās. Vairumā gadījumu vienkāršāk ir cīnīties ar viengadīgajām nezālēm, jo tiklīdz tiek uzsākta regulāra zāliena pļaušana, tās iznīkst nespēdamas pārciest regulāru apļaušanu. Ja Jūsu zālienu pārsteidz daudzgadīgās (pienenes, usnes u.c.) nezāles, tad to iznīcināšana būs darbietilpīgāka. Tās iznīcina vai nu mehāniski izraujot, izdurot vai arī ar ķīmijas palīdzību. Kā veikt nezāļu iznīcināšanu ar ķīmiskām metodēm, ieteicams konsultēties ar attiecīgajiem speciālistiem.

Zāliena kopšana pirmajā gadā.

Ir šādi pamata darba veidi, kas jāveic zāliena kopšanā:

1. Zāliena laistīšana (skatīt pie darbiem, kas minēti pēc zāliena iesēšanas)

2. Zāliena mēslošana – pirmo mēslošanu esam veikuši pie zāliena sējas, tomēr, sezonas laikā tā būs vēl pāris reizes jāatkārto. Otrā mēslošana būtu veicama augustā (vasaras mēslošana) un trešā mēslošana rudenī, apmēram septembrī, oktobra sākumā. Kādu mēslojumu lietot un cik daudz, jautājiet speciālistiem.

3. Zāliena pļaušana – Viens no svarīgākajiem kopšanas elementiem. Pirmā zāliena pļaušana jāveic, tad, kad zāliens sasniedzis apmēram 10-12 cm garumu nopļaujot ne vairāk kā 1/3 no zāliena garuma. Katrā nākamajā reizē zāliens pļaujams arvien zemāk līdz sasniegts pļaušanas augstums apmēram 4-7 cm. Pļaušanas biežums svārstās no 1-3 reizēm nedēļā, bet atkarīgs no zāles augšanas intensitātes un vēlamā zāliena garuma kādu vēlamies uzturēt.

4. Nezāļu iznīcināšana. Kvalitatīvi iesētā un koptā zālienā, nezāles būs ļoti minimāli. Kā zināms, tad pirmā nezāļu iznīcināšana jau veikta zālienu ierīkojot. Nav iespējams pilnībā izvairīties no nezālēm un neliels procents zālienā netraucēs tā kvalitatīvajam un estētiskajam skatam. Bet, ja nezāles kļūst nomācošas, tad jāveic to mehāniska un/vai ķīmiska iznīcināšana. Kura metode pieņemamāka un kā to veikt ir jāvadās no reālajiem apstākļiem un vēlams konsultējoties ar speciālistiem.

Vai iespējams iegūt zālienu ātri un „uzreiz”?

Ja ir ideāli laika apstākļi, kvalitatīva augsne un pareizi veikts darbs, tad zāliens sazaļos jau 2-4 nedēļu laikā. Bet, ja vēlamies, lai zaļš ir uzreiz, tad jāierīko paklājzāliens. Augsnes sagatavošana būs ļoti līdzīga kā sētajam zālienam, atšķirīga būs tā ieklāšana, jo zāliens tiek atvests sarullēts kā paklājs un, lai kvalitatīvi ieklātu, nepieciešamas zināmas iemaņas. Arī kopšanas pasākumi būs līdzīgi kā sētajam zālienam.

Cik izmaksā zāliena ierīkošana?

Katrā konkrētā gadījumā ir jāveic aprēķini, lai noteiktu patiesās izmaksas, tomēr standartā jārēķinās, ka zāliens ar augsnes pievešanu, sagatavošanu, darbu un materiāliem vidēji izmaksās no 1,40- 2,20 LVL /m2

 

Rakstu sagatavoja, SIA „GARTENS” darbu vadītājs, Guntars Apinis
Foto no SIA „Gartens”  arhīva